Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Z wielką przyjemnością pragniemy Was poinformować, że ruszyła 9. Edycja Konkursu Ambasador Szkolnej Wynalazczości 2024! Tegoroczny konkurs odbędzie się pod hasłem: „Tworzymy dla Planety”

Z wielką przyjemnością pragniemy Was poinformować, że ruszyła  9. Edycja Konkursu Ambasador Szkolnej Wynalazczości 2024! Tegoroczny konkurs odbędzie się pod hasłem: „Tworzymy dla Planety”

Marzy Wam się świat, w którym na dobre ograniczymy zużycie plastiku, zmniejszymy ilość śmieci w morzach i uczynimy Ziemię lepszym i bardziej bezpiecznym miejscem do życia?

Naukowcy, innowatorzy, projektanci i przedsiębiorcy świadomi problemów, przed którymi stoimy prześcigają się w niesamowitych wynalazkach, rozwiązaniach ekologicznych, dzięki którym wytwarzanych jest mniej zanieczyszczających planetę odpadów.

Być może słyszeliście o:

  • jadalnych łyżkach które smakują jak krakersy, wykonane z prosa, ryżu i pszenicy;
  • plastikowych butelkach z miniaturowymi ogniwami solarnymi, z których ubogie społeczności tworzą własne źródła światła;
  • ekologicznych szamponach i pastach do zębów bez plastikowych opakowań lub w postaci tabletek;
  • tkaninach wykonanych z roślin, wegańskich torebkach z kukurydzy czy ananasa;
  • butach wyprodukowanych z włókien syntetycznych pochodzących z odpadów oceanicznych;
  • plastikowej karcie American Express, wykonanej z opatentowanej technologii Ocean Plastic® - materiału pochodzącego z recyklingu plastikowych butelek zebranych od społeczności przybrzeżnych;
  • sposobie usuwania mikro plastiku z wody za pomocą magnesu w postaci mikstury oleju rzepakowego i proszku magnetytowego;

czy o…

  • inteligentnych etykietach, cienkich jak kartka papieru, drukowanych w przełomowej na skalę światową technologii OLED ( z wykorzystaniem organicznej diody LED), których autorami są 3 polscy wynalazcy. Co niezwykłe, opatentowana technologia wydruku inteligentnych etykiet pozwala na wielokrotne ich wykorzystywanie poprzez zmianę widniejących na nich komunikatów. W efekcie końcowym etykiety wyglądają jak świecące i ruchome obrazki. A do włączania światła na etykiecie nie trzeba wykorzystywać ani kabli, ani innych toksycznych dla środowiska elementów.

Wiemy bardzo dobrze, że ochrona środowiska to też wyzwanie stojące przed każdym z nas. Tylko w 2021 r. z gospodarstw domowych w Polsce na śmietniki trafiło prawie 13,7 mln ton odpadów, o 0,6 mln ton więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że Polacy produkują 360 kg śmieci na osobę rocznie. Duuużo za duuużo! A w krajach o wysokiej stopie życiowej jak Austria i Dania jest to już ponad 800 kg śmieci na osobę w ciągu roku! Z danych BusinessWaste.co.uk – firmy zajmującej się gospodarką odpadami, tylko w Wielkiej Brytanii, każdego roku zużywa się około 300 mln tubek pasty do zębów wykonanych z materiałów, których nie poddaje się recyklingowi. Liczba ta wystarcza, aby ustawiając zużyte przez Brytyjczyków tubki jedną za drugą, dwukrotnie okrążyć kulę ziemską (około 75 tys. km).

A co gdyby tak... każdy z Was mógł zostać twórcą zrównoważonego wynalazku lub produktu, który zminimalizowałby szkodliwy wpływ na środowisko: powietrze, jeziora, rzeki oceany, ziemię i jej mieszkańców? Byłoby wspaniale!!!

Jeśli zatem:

  • macie zamiłowanie i pasję do obserwacji świata z empatią;
  • lubicie przełamywać utarte wzorce myślenia;
  • lubicie zdobywać nową wiedzę, tą o nowinkach technologicznych i możliwościach druku 3D;
  • chcielibyście sprawdzić się w roli wynalazcy lub projektanta wzornictwa przemysłowego i zaprojektować innowacyjny i zrównoważony produkt Waszego autorstwa dla Naszej Planety!
  • chcecie działać;
  • znaleźć się w gronie laureatów i zdobyć tytuł Ambasadora Szkolnej Wynalazczości wraz z nagrodami ufundowanymi przez Organizatorów i Fundatorów Konkursu;

już dziś zacznijcie projektować swoje wynalazki i wzory przemysłowe, a potem prześlijcie wypełniony formularz zgłoszeniowy do 6 maja 2024 r.

Niewykluczone, że będzie to początek Waszej niezwykłej przygody!

 

Najważniejsze informacje o Konkursie:

Dla kogo?

Konkurs skierowany jest do uczniów polskich szkół podstawowych oraz do uczniów polonijnych placówek za granicą.

Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach wiekowych:

  1. Pierwsza kategoria wiekowa: uczniowie od 7 do 10 lat
  2. Druga kategoria wiekowa: od 11 do 15 lat

Na czym polega Konkurs?

Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu, wykonaniu i zgłoszeniu projektu lub kilku projektów indywidualnie lub w maksymalnie 6-osobowych zespołach (należących do jednej kategorii wiekowej) w dwóch kategoriach konkursowych:

  1. wynalazki i inne rozwiązania techniczne
  2. wzory przemysłowe

UWAGA: Zgłaszane prace muszą być zgodne z tematem przewodnim 9. Edycji Konkursu, tj. Tworzymy dla Planety.

Do kiedy należy zgłosić udział w Konkursie?

Warunkiem uczestniczenia w Konkursie jest spełnienie wymagania formalnego, tj. przesłanie do 6 maja 2024 r. wypełnionego formularza zgłoszeniowego i załączników.

Kto może zostać laureatem Konkursu?

Spośród zgłoszonych projektów, do drugiego etapu Konkursu zostanie zakwalifikowanych w każdej kategorii wiekowej:

  • 8 projektów wynalazków/innych rozwiązań technicznych;

Następnie Jury Konkursu, w każdej kategorii wiekowej, wybierze: po 1 projekcie wynalazku lub innego rozwiązania technicznego oraz po 1 zwycięskim projekcie wzoru przemysłowego, których indywidualni autorzy lub zespoły projektowe otrzymają tytuł: Ambasadora Szkolnej Wynalazczości 2024 oraz nagrody pieniężne i rzeczowe.

Kto może wesprzeć uczniów w tworzeniu projektów?

Zachęcamy dyrekcje, opiekunów oraz nauczycieli szkół do wspierania swoich uczniów podczas prac nad projektami, rozwijania w nich postaw wynalazczych (m.in. umiejętności dostrzegania problemów, identyfikowania ich, proponowania nowych rozwiązań), niezbędnych do projektowania w przyszłości innowacyjnych rozwiązań. Wszystkie placówki, które zgłoszą projekty uczniów do konkursu i zostaną zakwalifikowane do II etapu, dostaną Dyplomy Ambasad Szkolnych Wynalazców.

Regulamin Konkursu oraz formularz zgłoszeniowy wraz z wymaganymi oświadczeniami dostępne są w zakładce „Regulamin” na stronie Konkursu:

https://uprp.gov.pl/pl/aktualnosci/konkursy-uprp/ambasador-szkolnej-wynalazczosci

Data dodania: 2024-02-13 23:16:25
Data edycji: 2024-02-13 23:18:21
Ilość wyświetleń: 283

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej