Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

Klasy dwujęzyczne

Klasy dwujęzyczne

Uczniowie w klasach dwujęzycznych realizują rozszerzony program nauki języka angielskiego, który wynosi 6 godzin dydaktycznych w tygodniu. Dodatkowo mają 1 godzinę konwersacji z native speaker’em. Częściowo realizują program biologi oraz fizyki w języku angielskim.

 

Zajęcia językowe są prowadzone w podziale na grupy w zależności od stopnia zaawansowania językowego.

 

Klasy dwujęzyczne uczestniczą w projekcie e-Twinning, realizując zadania międzynarodowe takie jakie wymiana kartek świątecznych czy poznawanie mojego miasta. Wszystkie zadania realizowane w języku angielskim.

 

Uczniowie biorą udział w programie Erasmus+ w projekcie Building Bridges. Projekt zakłada wymianę międzynarodową ze szkołami partnerskimi z Niemiec, Austrii, Hiszpanii oraz Słowenii.

 

Austria

Młodzież z klasy dwujęzycznej na wymianie w Austrii

 

Kolejna grupa młodzieży z klasy dwujęzycznej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach wzięła udział w wymianie międzynarodowej  w ramach projektu „Building Bridges” Erasmus+. Tym razem celem wyjazdu była Austria. Troje uczniów wraz z opiekunem przez tydzień miało okazję do spotkania z rówieśnikami z Niemiec, Słowenii, Hiszpanii oraz Austrii w malowniczej scenerii Górnej Austrii, w przepięknej miejscowości St. Agatha.

 

Tematem trzeciej z cyklu pięciu wymian uczniowskich w ramach projektu była integracja i budowanie mostów porozumienia kulturowego poprzez wspólne wykonanie gazetki szkolnej. Na początek spacer we Wiedniu, następnie podróż pociągiem do Wels, gdzie czekały już na nas rodziny gospodarzy. Młodzież zaczęła tygodniową współpracę od zajęć integracyjnych w szkole gospodarza, poznała St. Agathę dzięki grze miejskiej i zagrała w „dwa ognie”. Nagraliśmy własną wersję piosenki „Honey, Honey” z repertuaru zespołu ABBA, zwiedziliśmy Linz oraz Wels. W Linz zobaczyliśmy jak tworzy się gazetę od zbierania informacji przez dziennikarzy do wydruku i dystrybucji. W Wels nagraliśmy krótkometrażowe filmy za pomocą techniki stop-motion. Owoce naszej współpracy dostępne są na kanale youtube pod nazwą Building Bridges Erasmus+.

 

Dziękujemy przemiłym austriackim rodzinom za zakwaterowanie i stworzenie atmosfery jedności w naszych nowych domach. Czas spędzony w Austrii zaowocował powstaniem nowych przyjaźni, zebraniem niecodziennych doświadczeń oraz podniesieniem umiejętności językowych. Wróciliśmy przepełnieni niezapomnianymi wrażeniami i już zaczynamy przygotowywać się do roli gospodarza kolejnej wymiany w Polsce w marcu 2019 r.

 

Hiszpania

Kolejni uczniowie z II klasy gimnazjum (klasa dwujęzyczna) z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach wzięli udział w wymianie międzynarodowej w ramach projektu „Building Bridges Erasmus+. Pięcioro uczniów wraz z opiekunem przez tydzień miało okazję do spotkania z rówieśnikami ze Szwecji, Austrii, Niemiec, Słowenii i Hiszpanii a wszystko w malowniczej scenerii Barcelony i rejonu Aragonii.

 

Tematem przewodnim drugiej wymiany uczniowskiej była muzyka, a dokładniej integracja i budowanie mostów porozumienia międzykulturowego w oparciu o nią. Młodzież z sześciu krajów świata  omawiała na wspólnych zajęciach aspekty poszanowania innych w tekstach różnych utworów popkulturowych, poznawała tradycje muzyczne Hiszpanii (tańczyła i grała na tradycyjnych instrumentach). Oprócz tego wszyscy uczestnicy programu współpracowali przy przygotowaniu i nagraniu w profesjonalnym studio własnej wersji lip-dub piosenki Je te done.  

 

Oprócz warsztatów muzyczno-kulturowych młodzież znalazła czas na zwiedzanie Barcelony i stolicy Aragonii, miasta Huesca oraz drobne przyjemności.

 

Najbardziej podobało mi się zwiedzanie Barcelony i nagrania w profesjonalnym studiu (…). Podczas wyjazdu miałam okazję zagrać w tradycyjne gry hiszpańskie, które dostarczyły mi dużo zabawy i śmiechu. Mam nadzieję, że będę miała okazję jeszcze raz uczestniczyć w takim wyjeździe. – wspomina Wiktoria Wenzel z klasy dwujęzycznej.

 

Nasi uczniowie mieszkali u hiszpańskich rodzin w miejscowości Sarinena. Czas ten wspominają jako wyjątkowe i niezapomniane przeżycie:

 

Wymiana (…) była niezapomnianym wydarzeniem. Poznałam tam wielu wspaniałych ludzi, z którymi utrzymuję kontakt. (…) Spędziłam tam bardzo miło czas na grupowych aktywnościach i tworzeniu lip-dub’u, które zresztą było fajną zabawą. Każdemu poleciłabym wymianę (…) – mówi Amelia Lipkowska z klasy 2e.

 

Kolejny wyjazd z ramach projektu „Building Bridges Erasmus+” odbędzie się jesienią.

 

Niemcy

Za nami wspaniały, pełen wrażeń tydzień w Duisburgu. Wraz z przyjaciółmi z Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Szwecji oraz Słowenii budowaliśmy mosty pomiędzy uczniami. Dzięki bardzo interesującym i zróżnicowanym warsztatom oraz zajęciom w jakich wzięliśmy udział dowiedzieliśmy wielu rzeczy o kulturze, zwyczajach, przesądach, przyzwyczajeniach i mentalności naszych nowych przyjaciół.

 

W poniedziałek – pierwszego dnia wymiany poznaliśmy szkołę gospodarza, zagraliśmy w grę miejską w Duisburgu. We wtorek przygotowaliśmy elementy ścieżki w szkolnym ogrodzie, przygotowaliśmy potrawy, które zjedliśmy podczas grilla. We środę przeprowadziliśmy dyskusję z uchodźcami z Syrii będącymi uczniami w szkole gospodarza. Po południu udaliśmy się na zajęcia wspinaczkowe. Kolejny dzień to fantastyczna wycieczka do Kolonii do Muzeum Czekolady. Palce lizać  Piątek, to już dzień podsumowań, wspólne fotografie i czas wracać do domu.

 

Podczas zajęć udało się nam zaprzyjaźnić z wieloma ciekawymi ludźmi i mamy nadzieję, że mosty, które zbudowaliśmy wytrwają jak najdłużej. Dziękujemy za gościnność Gottfried-Wilhelm-Leibniz-Gesamtschule.

 

Polska

W marcu 2019 r. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 był gospodarzem kolejnej z serii wymian realizowanych w ramach programu Erasmus +. Głównym tematem naszej wymiany było zaangażowanie społeczne w życie lokalne. Inspiracją do takiej tematyki były liczne akcje charytatywne i wolontariackie prowadzone na terenie szkoły przez naszych uczniów.

 

Gościliśmy 18 uczniów oraz 8 nauczycieli z Hiszpanii, Niemiec, Austrii oraz Słowenii. Zgotowaliśmy naszym Gościom gorące powitanie na lotnisku w Gdańsku oraz zakwaterowaliśmy u Rodzin Gospodarzy. 

 

Nasze zajęcia rozpoczęliśmy w poniedziałek przywitaniem Gości przez Panią Dyrektor Marię Wentę-Barlak w auli szkoły. Następnie udaliśmy się z wizytą do Urzędu Gminy, gdzie Goście opowiedzieli o swoich szkołach i krajach pochodzenia.

 

Po powrocie do szkoły wzięliśmy udział w zajęciach integracyjnych i grze miejskiej. Wieczorem spotkaliśmy się ponownie w szkole, aby zagrać w gry planszowe w doborowym międzynarodowym towarzystwie.

 

Wtorek spędziliśmy na wypiekaniu chleba i poznawaniu kultury kaszub w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Wieczorem spotkaliśmy się w szkolnej sali sportowej, aby integrować się poprzez gry zespołowe.

 

Warsztaty dotyczące integracji społecznej oraz przygotowanie kaszubskich pamiątek zajęły nam większość środy. Po południu wręczyliśmy prezenty naszym Gościom z Zespołu Placówek Specjalnych w Kartuzach, po czym wzięliśmy udział w warsztatach tanecznych.

 

Wyjazd do Gdańska i zajęcia w Europejskim Centrum Solidarności to już plan na czwartek. Spacer po Starym Mieście był dla całej grupy niezapomnianym doświadczeniem.

 

Piątek upłynął pod znakiem ewaluacji oraz przygotowania tabliczek ściennych, które pozostały w naszej szkole na pamiątkę. Podczas pożegnania nie obyło się bez łez, gdyż młodzieży udało się nawiązać nowe znajomości, które szybko przekształciły się w przyjaźnie.

 

Ze zniecierpliwieniem czekamy już na kolejną, niestety już ostatnią, wymianę na Słowenii, która będzie miała miejsce na wiosnę 2020 r.

Data dodania: 2021-03-02 18:02:43
Data edycji: 2021-03-02 18:13:30
Ilość wyświetleń: 2015

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej