Historia szkoły

Historia szkoły sięga lat 80-tych, gdy na Osiedlu Wybickiego w Kartuzach powstało nowe osiedle bloków mieszkaniowych. Potrzebę wybudowania nowej rozważano już w latach 70. ubiegłego wieku. Wzrastająca liczba mieszkańców, głównie na nowo powstałym osiedlu, zadecydowała o konieczności powstania w tym miejscu szkoły podstawowej.

Pierwsze prace rozpoczęły się w roku 1984. Inwestorem przedsięwzięcia została Spółdzielnia Mieszkaniowa "Kaszuby", na terenie której miała znajdować się szkoła.

Zgodnie z planem budowlanym budynek szkoły miał składać się z sześciu segmentów połączonych łącznikami. W ramach inwestycji zaplanowano również budowę przedszkola.

"Głos Wybrzeża" nr 203/1 IX 1988 tak wówczas pisał o tej inwestycji: Na osiedlu Wybickiego budowana jest 42-izbowa szkoła wraz z 4-oddziałowym przedszkolem, ale oddanie do użytku całego kompleksu ma nastąpić dopiero za dwa lata. Przewidując ogromne trudności związane z napływem dzieci do miasta, tutejsze władze oświatowe zwróciły się więc do generalnego wykonawcy - Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego z Kartuz z prośbą o przekazywanie szkolnych obiektów do użytku etapami.

1 września 1988 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Kartuzach zabrzmiał pierwszy dzwonek. Wówczas naukę w nowej szkole rozpoczęło 745 uczniów.

Postępy budowy na bieżąco śledziła ówczesna prasa. „Głos Wybrzeża” (nr 203/1 IX 1988) tak pisał o oddaniu do użytku części nowej szkoły: Na razie 28 oddziałów klasowych pracować będzie na pełne dwie zmiany. Wykonawca obiecuje jednak, że za dwa miesiące przekaże szkole kolejny (także 15 pomieszczeń) segment wraz z łącznikiem. (…) Do szkoły tej nie będą jeszcze uczęszczać uczniowie klas siódmych i ósmych. Pozostaną w tych placówkach, w których uczyli się do tej pory. (…) Radykalna poprawa w bazie kartuskiego szkolnictwa nastąpi dopiero po zakończeniu budowy szkoły na osiedlu. Dotychczas przebiega ona zgodnie z planem. Stan surowy osiągnął już segment mieszczący pracownie, kończony jest też stan surowy budynku socjalno-kulturalnego. Trwają również przygotowania do rozpoczęcia budowy pełnowymiarowej sali gimnastycznej oraz przedszkola.

20 lat później, w wyniku reformy oświaty, powołano do istnienia Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach, w skład którego weszły istniejąca już Szkoła Podstawowa nr 5 oraz nowo utworzone II Liceum Ogólnokształcące. Patronem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach został Aleksander Majkowski, kaszubski pisarz, poeta, działacz społeczny, doktor medycyny i lekarz.

Uczniowie mogą wybrać naukę w klasie sportowej – szkoły podstawowej: klasę pływacką lub usportowioną (piłka ręczna, koszykówka dziewcząt). Licealiści mogą natomiast wybierać spośród pięciu form wychowania fizycznego: ogólnorozwojowy, piłka ręczna, koszykówka, basen oraz od roku szkolnego 2021/2022 także fitness.

Uczniowie tych klas przynoszą chlubę szkole i miastu, zdobywając wysokie lokaty w zawodach na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym.

W 2016 roku powstała w szkole klasa dwujęzyczna, w której część przedmiotów jest nauczana z wykorzystaniem słownictwa języka angielskiego. Dzięki temu uczniowie uczestniczą w wielu ciekawych projektach ogólnokrajowych i międzynarodowych. Brali udział także projektach unijnych i wyjeżdżali za granicę, korzystając z wymiany uczniów w ramach programu Erasmus+.

Obecnie możliwość uczęszczania do klasy językowej mają już uczniowie klasy IV szkoły podstawowe, natomiast licealiści mogą wybrać naukę w klasie dwujęzycznej lub policyjnej.

Dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących jest pani Kinga Seroczyńska.

Data dodania: 2021-03-04 11:00:08
Data edycji: 2024-03-01 13:12:47