EKOPRACOWNIA

W ramach naboru "Ekopracowanie - zieolone serce szkoły" utworzyliśmy w naszej szkole ekopracownię - "Zielone serce Kartuz", której wykonanie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 49 980 złotych. Koszt całego projketu wyniósł 55 770 złotych.

19 września 2023 r w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarski Wodnej Szymon Gajda dokonali uroczystego otwarcia nowej eko-pracowni.
Pani Dyrektor Kinga Seroczyńska podkreśliła piękno regionu Kaszub oraz zwróciła uwagę na odpowiedzialność, która spoczywa na młodzieży:
- „liczę na to, że wychodząc stąd przeniesiecie całą tę ideę ochrony, troski (...) o to, co Was otacza do, Waszych domów”.
Prezes WFOŚiGW pan Szymon Gajda powiedział:
- „ Drodzy Przyjaciele! (…) Przede wszystkim chciałbym, aby się Wam nie nudziło. (…) bardzo lubiłem nauki przyrodnicze, niestety uczyłem się ich z książek. Myślę, że to jest duża strata. Najfajniej jest się uczyć z czegoś co widać, z czym można poeksperymentować. Liczę na to, że Wam się to naprawdę spodoba (…) „
Burmistrz Kartuz podziękował prezesowi WFOŚiGW za wsparcie finansowe na realizację utworzenia eko-pracowni w ZSO nr 2 w Kartuzach. Podkreślił, że dla miasta unikatowego na skalę europejską – otoczonego z każdej strony lasami – bardzo ważne jest to, aby dzieci i młodzież wychowywały się w duchu świadomości ekologicznej. Zwrócił uwagę, że mieszkańcy Kartuz znów mogą cieszyć się jeziorami, które udało się oczyścić i zrekultywować.
Po uroczystym otwarciu goście oraz uczniowie uczestniczyli w pierwszych zajęciach w nowej pracowni ekologicznej. Wykonywali eksperymenty oraz doświadczenia m.in. badali gęstość cieczy i przewodnictwo elektryczne.
Projekt utworzenia eko-pracowni został napisany przez panią Izabelę Potrykus-Reszkę i zrealizowany dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dziękujemy Burmistrzowi Kartuz, panu Mieczysławowi Grzegorzowi Gołuńskiemu, Wiceburmistrz Kartuz pani Sylwii Biankowskiej oraz prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej panu Szymonowi Gajdzie za wparcie projektu Ekopracowni „ Zielone serce Kartuz ”.
Koszt całego projektu wyniósł 55 770 zł, natomiast kwota dofinansowania 49 980 zł.

Data dodania: 2023-11-06 11:20:46
Data edycji: 2024-03-05 09:11:29