10.04.2018 r. – Dzień Patrona – dra Aleksandra Majkowskiego

Dzień 10 kwietnia 2018 roku był w naszej szkole wyjątkowy. Tego dnia obchodziliśmy uroczyście Dzień Patrona. Była to doskonała okazja, by przypomnieć o dokonaniach i dorobku dra Aleksandra Majkowskiego, który jest patronem naszej szkoły już od 20 lat.

         Aby przybliżyć wszystkim postać naszego patrona, uczniowie szkoły podstawowej przygotowali audycję, w której przedstawili biografię

A. Majkowskiego oraz piosenki i wiersze w języku kaszubskim. Jednym z punktów audycji było wspólne zaśpiewanie w klasach przez wszystkich uczniów znanej kaszubskiej piosenki pt. "Moje strony".

         Po audycji wszyscy uczniowie zapoznali się z fragmentami utworów pisarza, a następnie przygotowali na ich podstawie rysunek. Młodsi uczniowie rysowali na podstawie legendy zapadły zamek, królewnę i trzy zjawy. Natomiast ich starsi koledzy przygotowali portrety Remusa na podstawie opisu z książki "Życie i przygody Remusa".

         Następnie najładniejsze prace zostały zaprezentowane na korytarzach w segmencie podstawówki. Wszyscy mogą podziwiać teraz galerię składającą się ze wszystkich rysunków, a nawet wybierać te najładniejsze, ponieważ biorą one udział w szkolnym konkursie.

         Tego dnia progi naszej szkoły zaszczycili także goście z innych szkół. Było to związane z dwoma gminnymi konkursami, które tego dnia odbywały się w naszej szkole: XIV Festiwal Piosenki w Języku Kaszubskim oraz XV Konkurs Wiedzy o Aleksandrze Majkowskim i Regionie. Konkursy te odbyły się pod patronatem Burmistrza Kartuz oraz Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego - oddział w Kartuzach. W konkursach wzięły udział następujące szkoły podstawowe:

 

- Zespół Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie,

 

- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prokowie,

 

- Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej,

 

- Szkoła Podstawowa w Mirachowie,

 

- Szkoła Podstawowa w Staniszewie,                                        

 

- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach

 

- Szkoła Podstawowa nr 5 im. dra Aleksandra Majkowskiego w Kartuzach.        

 

Celem Festiwalu Piosenki w Języku Kaszubskim jest popularyzacja kultury i tradycji naszego regionu poprzez wykonywanie pieśni kaszubskich i propagowanie współczesnej piosenki w tym właśnie języku.

 

W Konkursie Piosenki w Języku Kaszubskim dla Szkół Podstawowych w kategorii:

 

-   SOLIŚCI”-

 

Komisja konkursowa w składzie: Maria Trepczyk, Dagmara Gajewska oraz Ludwika Czerwionka po burzliwych dyskusjach przyznała nagrody w następujących kategoriach:

 

Klasy IV – VII

 

I miejsce – Michał Król - Szkoła Podstawowa w Prokowie.

 

II miejsce – Weronika Korczyńska z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej oraz Fabian Marszałkowski ze Szkoły Podstawowej w Mirachowie.

 

W kategorii:

 

- „ZESPÓŁ”-

 

komisja przyznała następujące miejsca:

 

Klasy 0 – III

 

I miejsce – Zespół Kształcenia i Wychowania z Dierżążnie,

 

Klasy IV – VII

 

I miejsce – Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej oraz Zespół Szkół w Staniszewie.

 

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Kartuzach

 

            Tego dnia odbył się także XV Gminny Konkurs Wiedzy o Aleksandrze Majkowskim. Celem tego konkursu jest popularyzacja wśród młodzieży postaci wybitnego Kaszuby Aleksandra Majkowskiego oraz kultury kaszubskiej. W tym roku w związku 95 – leciem nadania praw miejskich Kartuzom oraz 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości tematem konkursu była także historia naszego miasta od średniowiecza do współczesności.

 

Komisja w składzie pani Barbara Kąkol, pan Jerzy Tutkowski i pani Anna Dawidowska przyznała następujące miejsca:

 

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Kartuzach

 

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kartuzach

 

III miejsce – Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej

 

Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Burmistrza Kartuz pana Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego oraz Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie - Oddział Kartuzy.

 

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się na apelu, który odbył się z okazji Dnia Patrona Aleksandra Majkowskiego. W uroczystości wzięli udział: zastępca Burmistrza Kartuz - pani Sylwia Biankowska, pani dyrektor ZSO nr 2 w Kartuzach Maria Wenta – Barlak, wicedyrektorzy naszej szkoły oraz przedstawiciel Rady Rodziców przy ZSO nr 2 w Kartuzach - pani Joanna Kobiela.

 

Mirella Komkowska

Michał Zambrzycki

(red. Admin SP)