Nagroda specjalna jury konkursu arktycznego dla dziewczyn z klasy dwujęzycznej.

EDU-Arctic logo texttotheside           

Uczniowie dwujęzycznej klasy 1Ge od początku tego roku uczestniczą w zajęciach prowadzonych online w języku angielskim w ramach projektu Edu-Arctic. W ramach projektu „Edu-Arctic” zorganizowany został również konkursy dla uczniów (13-20 lat) na najlepsze projekty badawcze lub innowacyjne, które mogą zostać wykorzystane w badaniach obszarów okołobiegunowych, a nagrodami w tegorocznej edycji  konkursu były wycieczki na Islandię i Wyspy Owcze (10 do 14 dni) dla sześciu zespołów (złożonych z ucznia i jego opiekuna), które zaproponują najciekawsze naukowo projekty. Z klasy dwujęzycznej zgłoszone zostały trzy projekty w kategorii „projekt innowacyjny” i wszystkie one zakwalifikowane zostały do drugiego etapu konkursu. Do konkursu zgłoszono projekty z całej Europy.

            Ostatecznie do trzeciego, finałowego etapu konkursu przeszło dwanaście projektów, w tym dwa autorstwa dziewczyn z klasy dwujęzycznej - Beaty Beyer i Wiktorii Wenzel (warto w tym miejscu wspomnieć, że tylko z naszej szkoły do finału zakwalifikowały się dwie osoby a Beata i Wiktria były najmłodsze wśród uczestników). Na tym etapie, w czasie spotkania online z jury konkursu, dziewczyny najpierw opowiadały o swoich pomysłach i o tym, jak chciałyby zrealizować je w realiach Arktyki, a następnie odpowiadały na pytania jurorów. Całość ze względu na międzynarodowy charakter konkursu odbyła się w języku angielskim.

Beti interview 2

                                           beata     Wiktoria

 

            Wyniki tegorocznej edycji konkursu ogłoszone zostały 5-tego maja. Tym razem żadna z dziewcząt nie wygrała nagrody głównej, natomiast jury doceniając ich umiejętności i pomysłowość oraz, co szczególnie podkreślono, finałowe prezentacje projektów, postanowiło przyznać im nagrodę specjalną, nieprzewidzianą w regulaminie konkursu. Nagrodą tą będzie dwudniowa wycieczka do obserwatoriów Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, czyli unikalna okazja aby zobaczyć na żywo „jak się robi prawdziwą naukę” i spotkać się z badaczami. Wycieczka odbędzie się w wakacje. Gratulujemy serdecznie Beacie i Wiktorii! Życzymy żeby doświadczenie jakie zdobyły uczestnicząc w tak wymagającym konkursie zaprocentowało w przyszłości.