DZIEŃ PATRONA W NASZEJ SZKOLE.

SPRAWOZDANIE Z XIII GMINNEGO FESTIWALU PIOSENKI W JĘZYKU KASZUBSKIM ORAZ XIV GMINNEGO KONKURSU WIEDZY O ALEKSANDRZE MAJKOWSKIM I REGIONIE

Dnia 24 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Kartuzach im. dra Aleksandra Majkowskiego odbył się XIII Festiwal Piosenki w Języku Kaszubskim oraz XIV Konkurs Wiedzy o Aleksandrze Majkowskim i Regionie. Konkursy te odbyły się pod patronatem Burmistrza Kartuz oraz Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego - oddział w Kartuzach.

DSC 1651  DSC 1691

W konkursach wzięły udział następujące szkoły podstawowe:

- Zespół Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie,

- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prokowa,

- Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej,

- Szkoła Podstawowa w Staniszewie,

- Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach,

- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach

- Szkoła Podstawowa nr 5 im. dra Aleksandra Majkowskiego w Kartuzach.

Celem Festiwalu Piosenki w Języku Kaszubskim jest popularyzacja kultury i tradycji naszego regionu poprzez wykonywanie pieśni kaszubskich i propagowanie współczesnej piosenki w tym właśnie języku.

W Konkursie Piosenki w Języku Kaszubskim dla Szkół Podstawowych w kategorii:

-   SOLIŚCI”-

komisja w składzie: Leszek Przewoski, Maria Trepczyk, Dagmara Gajewska przyznała nagrody w następujących kategoriach:

Klasy IV – VI

I miejsce – Michał Król - Szkoła Podstawowa w Prokowie

II miejsce – Martyna Koniarska – Szkoła Podstawowa nr 5 w Kartuzach oraz Paweł Serkowski – Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej.

W kategorii:

- „ZESPÓŁ”-

komisja przyznała następujące miejsca:

Klasy 0 – III

I miejsce – Zespół Kształcenia i Wychowania z Dierżążnie,

Klasy IV – VI

I miejsce – Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej

II miejsce – Zespół Kształcenia i Wychowania w Dierżążnie oraz Szkoła Podstawowa nr 5 w Kartuzach

Tego dnia odbył się także XIV Gminny Konkurs Wiedzy o Aleksandrze Majkowskim. Celem tego konkursu jest popularyzacja wśród młodzieży postaci wybitnego Kaszuby Aleksandra Majkowskiego oraz kultury kaszubskiej.

Komisja w składzie pani Teresa Bronk, Monika Renowska oraz Małgorzata Wnuk – Lipińska przyznała nagrody za następujące miejsca:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Kartuzach

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kartuzach

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Prokowie

Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Burmistrza Kartuz pana Grzegorza Mieczysława Gołuńskiego oraz Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie - Oddział Kartuzy.

DSC 1674  DSC 1682

DSC 1688  DSC 1705

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się na apelu , który odbył się z okazji Dnia Patrona Aleksandra Majkowskiego. W uroczystości wzięli udział Burmistrz Kartuz pan Grzegorz Gołuński, pani Elżbieta Kowalewska -Prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego (oddział Kartuzy), pani dyrektor ZSO nr 2 w Kartuzach Maria Wenta – Barlak, wicedyrektorzy naszej szkoły oraz przedstawiciel Rady Rodziców przy ZSO nr 2 w Kartuzach pan Piotr Koniarski. Atmosferę konkursu umilił uczestnikom szkolny zespół taneczny gospodarzy 5 DANCE, który zaprezentował swoje umiejętności taneczne.

M. Zambrzycki